POLITICS

PM Dancila submits names of her picks for ministers to President Iohannis. JusMin Toader: Ms. Prime Minister didn’t request my resignation

Prime Minister Viorica Dancila on Wednesday evening submitted to President Klaus Iohannis the names of her picks for the offices of justice minister, minister of European funds and minister for Romanians abroad.

At the same time, she submitted to the Presidential Administration a proposal to remove from office Minister of Justice Tudorel Toader, along with the resignations of former Minister for European Funds Rovana Plumb and Minister for Romanians Abroad Natalia Intotero, the Government reported in a press statement.

Dancila’s pick for justice minister is MP Eugen Nicolicea; for the minister of European funds is MP Oana Florea, while Senator Tit-Liviu Brailoiu is her recommendation for the new minister for Romanians abroad.

 

JusMin Toader: Ms. Prime Minister didn’t request my resignation

 

Justice Minister Tudorel Toader says he didn’t ask the Premier to give him a time to consider whether he should resign office because the head of the Executive didn’t request his resignation.

“Let me make this clear. I did not ask Ms. Prime Minister for time to consider my resignation, since she didn’t request my resignation. The subject was left for discussion tomorrow morning at 9:30,” Toader wrote on Wednesday on Facebook.

 

Biofile of Deputy Eugen Nicolicea, proposal for Justice Minister

 

Deputy Eugen Nicolicea was born on June 6, 1956. He graduated the Faculty of Electronics, the Electronic Devices, Circuits, and Apparatus department. He also graduated Faculty of Law, according to www.cdep.ro. He worked as engineer on the Drobeta-Turnu Severin shipyard between 1982 and 1983. Since then until 1990 he was laboratory chief at IIRUC Bucharest. Between 1991 and 1992, he was Interstar SRL director.

He was a FSN (National Salvation Front, ed. n.) member starting 1992. Between 1991 and 1992, he was deputy mayor of the Municipality of Drobeta-Turnu Severin.

In the 1992-1996 legislature, he was elected PDSR (FSN’s new name, Party of Social Democracy of Romania, ed. n.) Deputy, working as a member in the Committee for human rights. Reelected Deputy in 1996, he was a member until 2000 of the Committee for culture, arts, mass media. From 2000 to 2004, he was again Deputy, elected on the PDSR Mehedinti rolls, and since June, PSD Deputy. He was chair of the Committee for regulations and member in the Committee for culture, arts and mass media.

In 2004, he gets another Deputy mandate on behalf of Mehedinti, on the rolls of the National Union PSD + PUR. From January 2005 to February 2006, he was quaestor of the Deputies’ Chamber. In May 2006 he became a member in the legal, discipline and immunities committee. Between February 2007 and December 2008, he was Deputies’ Chamber vice chair.

He was elected Deputy in the 2008-2012 legislature, too, in No 27 electoral constituency of Mehedinti, uninominal college no 4, on the rolls of PSD + PC political alliance. In October 2009, he resigns from PSD and becomes independent parliamentarian.

He was elected Deputy of Buzau, on the lists of USL (Social Liberal Union, ed. n.), in December 2012. In May 2016 he became member of the PSD parliamentary group, having been member of the National Union for Romania’s Progress (UNPR, ed. n.) to that date.

On December 11, 2016 he was elected PSD deputy in constituency no 12 Calarasi. He is the chairman of the Committee for regulation and member in the Special Committee of the Deputies’ Chamber and of the Senate for the systematisation, unification and assurance of legal stability in justice.

He was minister-delegate for the Relationship with Parliament in Ponta Government 3 and 4 March 5, 2014 to November 17, 2015.

As of September 2018 he has been deputy speaker of the Chamber of Deputies.

 

Deputy Oana-Consuela Florea, proposed Minister of European Funds

 

Deputy Oana-Consuela Florea was born on 13 June, 1975. She graduated the “Nicolae Titulescu” International Law and International Relations Institute in Bucharest in 1997, according to cdep.ro. In 2011, she obtained a Master’s Degree in International Law and European Law from the same institute. In 2008 she attended a postgraduate program entitled “Security and Good Governance” at the Defense College of the “Carol I” National Defense University.

Florea is a PSD deputy in Bucharest. From November 2017 until February 2018 she was a vice leader of the PSD Parliamentary Group. She was chair of the Special Investigation Committee of the Senate and the Chamber of Deputies for the verification of the 2009 elections and the result of the presidential election (July 2017 – February 2018). She was Vice-Chair of the Legal, Discipline and Immunities Committee (2016-2018).

She is a member of the Joint Special Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the systematization, unification and ensuring legal stability in the field of justice, as well as in the Joint Special Committee of the Chamber of Deputies and the Senate regarding the analysis and updating of the normative framework with incidence in the field of national security.

Since February 2018, she has been a member of the Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for exercising parliamentary control over the SRI.

Since July 2018 she has been the President of the Romanian Parliament’s Delegation to the Joint Parliamentary Control Group on EUROPOL.

Related posts

Kelemen: Jobbik’s ascent worries me

Nine O' Clock

Lazurca: Romania supports Moldovan politicians willing to have ‘natural relationship’

Nine O' Clock

USR postponed the announcement of the candidates until Wednesday. Only one minister is still discussing with the party about his candidacy

Nine O' Clock

Leave a Comment